Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookies w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

Strona Główna Witaj na stronach niepiję.pl dawniej niepije.net
Forum wsparcia, dla osób uzależnionych i współuzaleźnionych od alkoholu.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Franiu
Śro Wrz 08, 2010 15:23
CODZIENNE REFLEKSJE AA NA KAŻDY DZIEŃ W ROKU
Autor Wiadomość
Franiu 
Moderator

Wysłany: Czw Mar 24, 2011 19:55   

25 - marca

"SERCE PRZEPEŁNIONE WDZIĘCZNOŚCIĄ"

Ze wszystkich sił staram sie trzymać prawdy mówiącej,że serce pełne wdzięczności nie pozwala sobie na samozadowolenie i zarozumialstwo.jeśli po brzegi wypełnia je wdzięczność,to pulsuje ono przelewającą się zeń miłością - najszlachetniejszym uczuciem,jakie znamy.

JAK TO WIDZI BILL,STR.37

Uważam,iż my w AA mamy szczęście,że ciągle przypomina nam się o potrzebie wdzięczności i o ważnej roli,jaka odgrywa ona w naszej trzeźwości.Jestem szczerze wdzięczny Bogu za trzeźwość osiągniętą dzięki programowi AA i cieszę się,że mogę odwdzięczyć się za to,co bezinteresownie mi podarowano.Jestem wdzięczny nie tylko za samą trzeźwość,ale także za jakość życia,jaka ona ze sobą przyniosła.Bóg szczodrze obdarzył mnie łaska trzeźwych dni i życia pełnego spokoju i zadowolenia; uczynił mnie też zdolnym do dawania i przyjmowania miłości i stworzył mi okazje do służenia sobą innym - we Wspólnocie,rodzinie i mojej lokalnej społeczności.Wszystko to sprawia,ze mam "serce przepełnione wdzięcznością ".

Franiu 
Moderator

Wysłany: Pią Mar 25, 2011 20:09   

26 - marca

"NAUCE NIGDY NIE MA KOŃCA"

Oddaj sie Bogu, takiemu, jak sam Go pojmujesz. wyznaj Bogu i współbraciom swoje winy. Uporządkuj swoja przeszłość. dziel się tym, co odkrywasz i dołącz do nas. Będziemy z Toba we wspólnocie Ducha i z pewnością spotkasz niektórych z nas na drodze Szczęśliwego Przeznaczenia.
Niech Bóg Cię błogosławi. zatem - do zobaczenia.

Anonimowi Alkoholicy,str.143 - 144

Powyższe słowa wzruszają mnie, ilekroć je czytam z początku powodem tego było takie oto odczucie: "Nie, nie, nauka już się skończyła. teraz należę wreszcie do samego siebie.I nic już nie będzie zupełnie nowe". Gdy czytam ten fragment dzisiaj, czuję głębokie przywiązanie do pionierów AA;
uświadamiam sobie bowiem że zawiera sie w nim wszystko, w co wierzę i do czego dążę; i że - z Bożym błogosławieństwem - nauce nigdy nie ma końca, ja nigdy nie należę do siebie, a każdy dzień jest całkiem nowy.

Franiu 
Moderator

Wysłany: Sob Mar 26, 2011 20:55   

27 - marca

"WOLNOŚCI GWARANTOWANE PRZEZ AA"

....Ufamy,że wiemy już,na czym polegaja nasze prawdziwe wolności,i że przyszłe pokolenie uczestników Wspólnoty nigdy nie będą musiały ich ograniczyć.Wolności gwarantowane przez AA tworza zyzną glebę,na której może wzrastać autentyczna miłośc....

Język Serca,str OR 303

Pragnąłem wolności.Najpierw - wolności picia; pózniej - wolności od picia.Wspólnotowy program zdrowienia opiera się na wolności wyboru.Nie ma tu rozporządzeń,reguł ani przykazań.Program rozwoju duchowego zarysowany w Dwunastu Krokach - oferujący mi jeszcze wiecej wolności - jest jedynie zbiorem sugestii.Mogę go przyjąć lub odrzucić.Z możliwości sponsorowania można skorzystać,ale nikt nie narzuca go siła ; mogę przyjść do Wspólnoty,porzucic ją,a następnie znów do niej wrócić - zależy to tylko ode mnie.Te i inne wolności pozwalaja odzyskać mi godność,którą utraciłem podczas lat picia,a która jest mi tak droga i niezbędna do zachowania trwałej trzeżwości.

Franiu 
Moderator

Wysłany: Pon Mar 28, 2011 21:32   

28 - marca

"RÓWNOŚĆ"

Nasza Wspólnota powinna obejmować wszystkich, którzy cierpia z powodu alkoholizmu. toteż nie mamy prawa odrzucić nikogo, kto pragnie zdrowieć. Przynależność do AA nigdy nie powinna być uzależniona od posłuszeństwa czy pieniędzy. Nawet dwóch czy trzech alkoholików spotykających się w celu utrzymania trzezwości może określić sie jako grupa AA, pod warunkiem, że jako grupa nie maja żadnych innych celów ani powiązań.

12 Kroków i 12 Tradycji,str.188

Zanim przyszedłem do AA, często czułem,że "nie pasuję" do otaczających mnie ludzi. Zwykle "ONI" mieli więcej albo mniej pieniędzy ode mnie, a mój punkt widzenia nie pokrywał się z "ich" opiniami. Ogrom uprzedzeń,z jakim zetknąłem sie w społeczeństwie, dowodził jedynie,że wielu tzw. porządnych ludzi jest obłudnymi faryzeuszami.
Wstąpiwszy do Wspólnoty, znalazłem taka drogę życia, jakiej zawsze szukałem. W AA wszyscy uczestnicy są sobie równi, jesteśmy po prostu alkoholikami, którzy starają się zdrowieć ze swojej choroby.

Franiu 
Moderator

Wysłany: Śro Mar 30, 2011 19:52   

29 - marca

"ZAUFANI SŁUDZY"

Oni maja służyć. Mają ,często niewdzięczny, przywilej wykonywania czarnej roboty.

12 Kroków i 12 Tradycji,str.134

W Greku Zorbie Nikos Kazantzakis opisuje spotkanie głównego bohater ze starcem zajętym
sadzeniem drzewa."Cóż pan robi?"- pyta Zorba stary człowiek odpowiada : "Dobrze widzisz co robię mój synu; sadzę drzewo"."Ale po co sadzisz drzewo - dziwi sie Zorba - skoro nie będzie Pan mógł zobaczyć jak wydaje owoce?"
Na to stary człowiek mówi: "Ja mój syn użyję tak jakbym nigdy nie umiał umrzeć słowa te wywołują nieznaczny uśmiech na ustach Zorby; odchodząc, wykrzykuje on z nutka ironii w głosie:" To dziwne - bo ja żyję tak jakbym miał umrzeć jutro!"
Jako uczestnik AA odkryłem że nasz Trzeci Legat(Służba)jest żyzną glebą, na której mogę zasadzić drzewo mojej trzeźwości. Owoce które zbieram są wspaniałe: spokój poczucie bezpieczeństwa zrozumienie i i dwadzieścia cztery godziny wiecznego spełnienia; a mój jasny i otwarty umysł pozwala mi wsłuchać sie w głos sumienia który po cichutku i łagodnie nawołuje mnie: "Musisz odejść ze służby. teraz kolej na innych, żeby zasadzili drzewo i zebrali owoce".

Franiu 
Moderator

Wysłany: Czw Mar 31, 2011 19:53   

30 - marca

"SUMIENIE GRUPY"

.....czasem to co dobre,bywa wrogiem najlepszego.

Anonimowi Alkoholicy wkraczają w dojrzałość,str.131

Myślę,że słowa te odnoszą się do wszystkich aspektów Trzech Legatów AA: Zdrowienia,Jedności i Służby.Chcę,żeby wyryły się one w moim umyśle i życiu,kiedy to kroczę"DROGĄ SZCZĘŚLIWEGO PRZEZNACZENIA"(Anonimowi Alkoholicy,str 144).
Słowa te,często wypowiadane przez współzałożyciela
Wspólnoty Billa W,zostały słusznie skierowane do niego jako wyraz sumienia grupy.Uświadomiły one Billowi W,kwintesencję Tradycji Drugiej: że nasi przewodnicy sa tylko zaufanymi sługami;nie sprawują nad nami żadnej władzy.
Tak,jak to kiedyś dobitnie przypomniano Billowi W.,i ja jestem zdania,że w naszych grupach dyskusyjnych nigdy nie powinniśmy zadowalać się tym,co "DOBRE",a zawsze dążyć do tego,co "NAJLEPSZE".I te wspólne wysiłki są jeszcze jednym przykładem tego,jak miłujący Bóg - jakkolwiek Go pojmujemy - wraża sie w sumieniu każdej grupy.Podobne doświadczenia pomagają mi utrzymać sie na właściwej drodze zdrowienia.Uczę się łączyć inicjatywę z pokorą i odpowiedzialność z wdzięcznością - i dzięki temu mój program na dwadzieścia cztery godziny przesycony jest radością życia.

Franiu 
Moderator

Wysłany: Czw Mar 31, 2011 20:04   

31 - marca

"NIKT NIE ODMÓWIŁ MI MIŁOŚCI"

Było to w drugim roku istnienia AA.W tym czasie działały dwie bezimienne grupy alkoholików desperacko walczących o przetrwanie.
W jednej z nich pojawił się ktoś nowy....Porozmawiał szczerze z najbardziej doświadczonym członkiem grupy.Szybko przekonał go,że jest doprowadzony do ostateczności i nade wszystko pragnie dojść do siebie."CZY POZWOLICIE MI DO WAS DOŁĄCZYĆ ?-zapytał. - Bo, ja jestem ofiarą jeszcze innego,dużo bardziej potępianego społecznie niż alkoholizm nałogu.I rozumiem,że możecie nie chcieć mnie wsród siebie".

12 kroków i 12 Tradycji,str 142

Przyszłam do was - żona,matka, kobieta,która porzuciła swojego męża,dzieci i rodzinę.Byłam pijaczka i lekomanką - byłam niczym.A jednak nikt nie odmówił mi miłości,troski,poczucia przynależności.Dziś - za sprawa łaski Boga oraz miłości dobrej sponsorki i grupy macierzystej - mogę powiedzieć,że dzięki wam,Anonimowym Alkoholikom,jestem żoną,matką,babcią i kobietą.Wolna od przymusu zażywania leków.Odpowiedzialną.
Bez Siły Wyższej,którą znalazłam we Wspólnocie,moje życie nie miałoby sensu ani znaczenia.Przepełnia mnie wdzięczność za to,że należę do AA i że mogę się cieszyć ludzkim poważaniem.

Franiu 
Moderator

Wysłany: Czw Mar 31, 2011 20:07   

1 - Kwietnia

"WEJRZYJ W SIEBIE"

Zrobiliśmy gruntowny i odważny obrachunek moralny.

12 Kroków i 12 Tradycji ,str.43

Krok Czwarty to wymagający energii i sumienności wysiłek,którego celem jest odkrycie po-pełnionych przez nas błędów i słabości, jakie każdy z nas miał i ma.Chcę się dowiedzieć, jak,kiedy i w których sytuacjach moje naturalne instynkty i skłonności uległy wypaczeniu.Jestem gotów śmiało stawić czoło krzywdzie, jaka wyrządziłem przez to sobie i innym.Jeśli dowiem sie,na czym polegają nieprawidłowości w moim zyciu emocjonalnym,będę mógł je skorygować.Muszę mieć w sobie gotowość i wytrwałość potrzebną do uczynienia tego - inaczej ani nie zaznam prawdziwej trzeźwości,ani zadowolenia w życiu.
Aby uprać się z ambiwalentnymi uczuciami,muszę czuć sie silny i umieć znajdować wsparcie w samym sobie.Takiego stanu nie osiąga się z dnia na dzień;a poza tym,żadna samo świadomość nie jest dana raz na zawsze.Każdy człowiek jest zdolny do rozwoju i może stać sie świadomy siebie poprzez wychodzenie na przeciw rzeczywistości.Jeśli zamiast unikać problemów bezpośrednio się z nimi mierzę,zawsze starając się je jakoś rozwiązać,to z czasem jest ich coraz mniej.

Franiu 
Moderator

Wysłany: Pią Kwi 01, 2011 19:26   

2 - Kwietnia

"KSZTAŁTOWANIE CHARAKTERU"

Wymuszanie od innych nadmiernej uwagi,opieki i miłości może w nich rozbudzić pragnienie dominacji lub niechęć.

12 Kroków i 12 Tradycji,str.45

Gdy w Kroku Czwartym odkryłem swoją żywotna potrzebę uznania,nie sadziłem,że należy ją uważać za wadę.Chciałem widzieć w niej raczej zaletę(rozumie jąć ją jako pragnienie zadowalania innych).
Szybko wyjaśniono mi,że "potrzeba" ta może mnie bardzo okaleczać i paraliżować.Dziś nadal czerpię radość z aprobaty innych ludzi,ale nie jestem już gotów płacić za to takiej ceny,jaka niegdyś płaciłem.Nie zamierzam wić się jak piskorz tylko po to,żeby inni mnie lubili czy żeby im sie przypodobać.
Jeśli ktoś mnie aprobuje,to w porządku; jeśli nie - to przeżyję i bez tego.Odpowiadam za mówienie tego,co sam uznaje za prawdę,a nie tego,co sądzę ,że chcieliby usłyszeć inni.
Na tej samej zasadzie,moja fałszywa duma sprawiała,że zbytnio martwiłem się o swoją opinię.Od kiedy zetknąłem się z mądrością programu AA,moim celem stało się doskonalenie charakteru.

Franiu 
Moderator

Wysłany: Nie Kwi 03, 2011 20:08   

3 - Kwietnia

"ZAAKCEPTOWANIE WŁASNEGO CZŁOWIECZEŃSTWA"

W końcu zrozumieliśmy że obrachunek moralny dotyczy nas, a nie innych ludzi. tak więc przyznając sie uczciwie do naszych wad,przejawiamy szczerą wolę poprawy.

JAK TO WIDZI BILL ,STR 222

Czemu alkoholik tak niechętnie przyjmuje na siebie
odpowiedzialność? Zwykłem pić z powodu tego,co robili mi inni ludzie.Gdy przyszedłem do AA,powiedziano mi,abym przyjrzał się,w jakich sytuacjach to ja sam popełniłem błędy.Jaki był mój własny udział w tych sprawach?
Gdy zaakceptowałem po prostu fakt,że ja też odegrałem w nich swoją rolę,to mogłem o tym napisać i ujrzeć to,czego było świadectwem - czyli swoje człowieczeństwo.Nikt nie oczekuje ode mnie doskonałości! Nie raz się myliłem i na pewno popełnię jakieś błędy.Ale jeśli jestem co do nich uczciwy,to mogę zaakceptować i je, i siebie samego, i tych,z którymi się starłem; a od tego punktu do wyzdrowienia dzieli mnie już niedługa droga.

Franiu 
Moderator

Wysłany: Pon Kwi 04, 2011 20:57   

4 - Kwietnia

"GWIAZDKA Z NIEBA"

To jak najbardziej prawdziwe poczucie,iż jest się gorszym zostaje wzmocnione prze dziecięcą wręcz wrażliwość - i ów stan rzeczy rodzi w człowieku nienasycone,wykraczające poza normę pragnienie aprobaty i uznania dla samego siebie oraz sukcesu w oczach świata.Wciąż pozostając dzieckiem,człowiek taki domaga sie gwiazdki z nieba.A ona najwyraźniej ,nie chce mu z niego spaść.

LANGUE OF THE HEART(JĘZYK SERCA),STR.OR.102

Gdy piłem,oscylowałem pomiędzy poczuciem,że jestem kompletnie niewidzialny,a poczuciem,że jestem pępkiem świata.Poszukiwanie wymykającej sie równowagi pomiędzy tymi dwiema skrajnościami stało się podstawową częścią mojego zdrowienia.Gwiazdka,której się bez przerwy domagałem,w trzeźwym życiu rzadko kiedy świeci tylko dla mojej przyjemności i oświeca jedynie dobre strony mnie i świata; zamiast tego,rzuca ona światło na wiele innych zjawisk i możliwości - i we wszystkich z nich ukryta jest jakaś lekcja.
Prawdziwe oświecenie często następuje po zaćmieniu,okresie zupełnej ciemności; ale z każdym etapem zdrowienia światło nabiera blasku i rozjaśnia moja wizję.

Franiu 
Moderator

Wysłany: Wto Kwi 05, 2011 20:22   

5 - Kwietnia

"PRAWDZIWE BRATERSTWO"

Nigdy nie zdarzyło sie nam,abyśmy chcieli być po prostu jednym z członków rodziny,jednym z przyjaciół,szeregowym pracownikiem czy po prostu pożyteczną jednostką w społeczeństwie.Zawsze chcieliśmy wspinać sie na szczyt drabiny albo ukryć się w jej cieniu.To egocentryczne zachowanie uniemożliwiało nam nawiązanie partnerskich stosunków z jakimkolwiek człowiekiem w naszym otoczeniu.O prawdziwym braterstwie mieliśmy jedynie mgliste wyobrażenie.

12 Kroków i 12 Tradycji,str.54 - 55

Przesłanie to,zawarte w Kroku Czwartym,było pierwszym,które wyraźnie do mnie dotarło; nigdy przedtem nie znalazłem siebie na kartach książki! Przed przyjściem do AA nie znałem żadnego miejsca,w którym mógłbym się nauczyć,jak być osobą posród innych.Już na moim pierwszym mitingu zobaczyłem ludzi,którzy to właśnie robili - i zapragnąłem tego samego dla siebie.Jednym z powodów tego,że jestem dziś trzezwym i szczęśliwym alkoholikiem,jest to,że uczę się niezwykle ważnej lekcji.

Franiu 
Moderator

Wysłany: Śro Kwi 06, 2011 07:08   

6 - Kwietnia

"PROCES TRWAJĄCY CAŁE ŻYCIE"

Mieliśmy kłopoty w osobistych stosunkach między ludźmi,nie potrafiliśmy kontrolować emocji,byliśmy ofiarami nieszczęść i depresji,nie byliśmy w stanie związać końca z końcem,mieliśmy poczucie bezużyteczności,byliśmy pełni lęków,nieszczęśliwi,nie umieliśmy pomagać innym....

Anonimowi Alkoholicy,str.44

Słowa te przypominają mi,że moje problemy nie ograniczają sie do problemu alkoholu - że uzależnienie od niego jest jedynie objawem mojej wszechogarniającej choroby.Gdy przestałem pić,rozpocząłem trwający całe życie proces zdrowienia z nieokiełznanych emocji,bolesnych związków i wymykających się z pod kontroli sytuacji.
Dla większości z nas proces ten jest zbyt trudnym zadaniem,jeśli nie korzystamy z pomocy Siły Wyższej i przyjaciół ze Wspólnoty.Rozpocząwszy pracę nad Programem,natrafiłem na wiele splątanych nici,ale kroczek po kroczku najbardziej chore i obolałe miejsca mojego życia
zaczęły wracać do zdrowia i goić się.Dzień po dniu -niemal niezauważenie - zostałem uleczony.Jak w uregulowanym na odpowiednią temperaturę w termostacie,zmniejszyły się moje obawy i napięcia.Zacząłem doświadczać chwil zadowolenia.
Moje oceny stały się mniej gwałtowne.I teraz znów należę do rodziny ludzkiej.

Franiu 
Moderator

Wysłany: Śro Kwi 06, 2011 20:53   

7 - Kwietnia

"SZEROKI ŁUK WDZIĘCZNOŚCI"

Przemawiając w swoim i doktora Boba imieniu,z wdzięcznością oświadczam,że gdyby nie nasze żony- Anne i Lois - żaden z nas nie dożyłby początków AA.

THE A.A.WAY OF LIFE(AA JAKO DROGA ŻYCIA),STR.OR.67

Czy jestem zdolny do tego,aby tak szlachetnie wyrazić hołd i wdzięczność m o j e j w ł a s n e j żonie ,rodzinie i przyjaciołom ,bez wsparcia których być może nigdy nie byłbym dożył chwili,w której przekroczyłem próg AA? Popracuję nad tym i spróbuję dopatrzyć się ukazywanego mi przez moją Siłę Wyższą planu,który wiąże ze sobą nasze życia.

Franiu 
Moderator

Wysłany: Czw Kwi 07, 2011 19:47   

8 - Kwietnia

" SPOJRZENIE W GŁĄB"

Pragniemy dokładnie ustalić, jak,kiedy i gdzie nasze naturalne instynkty uległy wypaczeniu.Chcemy z całą jasnością zdawać sobie sprawę, jakie wynikły nieszczęścia dla nas samych i dla innych.Aby naprawić błędy,trzeba najpierw postawić diagnozę opartą o pełną analizę wszystkich niedociągnięć.

12 Kroków i 12 Tradycji,str.44

Nie jestem już dziś niewolnikiem alkoholu,a jednak pod wieloma względami wciąż mi zagraża - za sprawą mojego ja,moich pragnień,nawet moich marzeń.Ale jednocześnie,bez marzeń nie jestem w stanie istnieć ; bez nich nie mógłbym podążać na przód.
Aby się uwolnić,muszę spojrzeć w głąb siebie.Muszę zwrócić sie do Boga o moć potrzebną do tego,bym stawił czoło osobie,której najbardziej sie zawsze obawiałem - prawdziwemu sobie,człowiekowi takiemu, jakiego Bóg powołał we mnie do istnienia.Dopóki się na to nie zdobędę,będę zawsze uciekał,nigdy nie zaznając wolności.Co dzień proszę Boga,żeby mi tę wolność ukazał!

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi